BRYAN – Listed is the Texas Sports Writers Association’s Class 4A All-State Baseball Team for 2019.

FIRST TEAM

Pitchers — Johnnie Krawietz, Canton, sr.; Chad Ricker, Argyle, sr.; Chase Hampton, Kilgore, jr.

Relief pitcher – (tie_ Dillon Carter, Argyle, sr.; Clayton Chadwick, La Vernia, sr.

Catcher — Travler Moore, Benbrook, sr.

First baseman — Chris Morrow, Waco Robinson, sr.

Second baseman — Preston King, Argyle, sr.

Shortstop — Gus Witt, Kilgore, sr.

Third baseman — Joe Effenberger, Sweeny, sr.

Outfielders — Hayden Clearman, Argyle, sr.; Douglas Hodo, Boerne, sr.; (tie) Caeden Trenkle, Hillsboro, sr.; Blayne Clower, Canton, sr.

Designated hitter — Reed Smith, Lufkin Hudson, sr.

Player of the Year – (tie) Carter, Argyle; Krawietz, Canton

Coach of the Year – Ricky Griffin, Argyle

SECOND TEAM

Pitchers — Wyatt Cheney, Liberty Hill, sr.; Ryan Galvan, Texarkana Pleasant Grove, sr.; Chris Dickens, Iowa Park, sr.

Relief pitcher — Marshall Oubre, Texarkana Pleasant Grove, sr.

Catcher – (tie) Peyton Powell, Waco Robinson, sr.; Khalon Clayton, Kilgore, sr.

First baseman — Dylan Theut, Fulshear, sr.

Second baseman — Brooks Howson, Benbrook, jr.

Shortstop — Rawley Hector, Anna, soph.

Third baseman — Payton Poole, Benbrook, soph.

Outfielders — Easton Slovacek, Waco Robinson, jr.; Cade Conway, North Lamar, sr.; Simon Miller, Canton, sr.

Designated hitter — Johnny Gomez, Lubbock Estacado, jr.

THIRD TEAM

Pitchers — Jackson Kiddy, Sweeny, sr.; Devin Bennett, Benbrook, soph.; (tie) Seth Smith, Carthage, sr.; Colton Bowman, Bullard, sr.

Relief pitcher – (tie) Braxton Briones, Iowa Park, sr.; Caden Homniok, Sweeny, sr.

Catcher – (tie) Julian Brock, Fulshear, sr.; Brett Cobb, Canyon, sr.

First baseman — Trent Green, Iowa Park, jr.

Second baseman — Dalton Kramer, Devine, jr.

Shortstop — Brenden Dixon, Argyle, sr.

Third baseman — Braxton Hackar, Farmersville, sr.

Outfielders — Zack Betancourt, Levelland, jr.; Zack Robinson, Pampa, jr.; Alex Gonzales, Argyle, jr.

Designated hitter — Hunter Kelley, Sealy, sr.

HONORABLE MENTION

Pitchers — Jared Barta, Cuero, sr.; Sean Bolin, Argyle, sr.; Brett Brown, Sinton, sr.; Kaleb Gafford, Iowa Park, jr.; Johnny Gomez, Lubbock Estacado, jr.; Peyton Havard, Bridge City, jr.; Hunter Hollan, Spring Hill, jr.; Simon Miller, Canton, sr.; Chris Morrow, Waco Robinson, sr.; Zachary Moses, Sinton, sr.; Bodi Rascon, Decatur, sr.; Zack Robinson, Pampa, jr.; Jordan Rogers, Waco Robinson, jr.; Zane Sparks, Canyon, sr.; Dylan Theut, Fulshear, sr.

Relief pitchers — Joe Effenberger, Sweeny, sr.; CJ Gardner, Bullard, sr.; Logan Hamm, Bridge City, jr.; Nick Menchaca, Godley, sr.

Catchers — Simon Belz, Sunnyvale, sr.; Gunner Capps, Carthage, sr.; Rylan Galvan, Sinton, fr.

Cade Hamilton, Sanger, sr.; Clay Jung, El Campo, jr.; McGwire Martin, Canton, sr.; Keaton Russo, Texarkana Pleasant Grove, sr.; Kory Schmidt, Liberty Hill, sr.; Ashton Smith, Glen Rose, jr.; Kaden Teafatiller, Iowa Park, sr.; Michael Tollerson, Pampa, jr.

First basemen — Jared Barta, Cuero, sr.; Canon Chester, Sinton, fr.; Kale Sawin, FW Western Hills, jr.; Tyler Spears, Wylie, sr.; Blake Ustanik, Lorena, sr.

Second baseman — Gavin Boles, Hardin-Jefferson, sr.; Gavon Clemons, Brownwood, sr.; Michael Mendez, Sinton, sr.

Shortstops — Brett Brown, Sinton, sr.; Clayton Chadwick, La Vernia, sr.; Jackson Cobb, Texarkana Pleasant Grove, jr.; Cross Gonzalez, Rio Hondo, sr.; Caden Homniok, Sweeny, sr.; Kase Johnson, Iowa Park, sr.; Johnnie Krawietz, Canton, sr.; Dylan Leach, Carthage, soph.; Jordan Rogers, Waco Robinson, jr.

Third basemen — Kaleb Gafford, Iowa Park, jr.; Logan Hamm, Bridge City, jr.; Peyton Havard, Bridge City, jr.; Dakota Leopold, Navarro, jr.; Caldon Livingston, Lorena, sr.; Roc Martinez, Midlothian Heritage, jr.

Outfielders — AJ Bell, Lorena, sr.; Dillon Carter, Argyle, sr.; Duece Ervin, Kilgore, sr.; Easton James, Godley, sr.; Caden Noah, Spring Hill, jr.; Cade Olson, Canyon, sr.; Mitchell Parks, Caldwell, sr.; Gage Wakefield, Bullard, soph.; Ace Whitehead, Lampasas, soph.