IMG_2713.jpg

Paper ballots for the 2019 “Best of Panola” awards are shown.

The following have been voted as "Best of Panola County" by the Watchman's readers:

Shopping

Auto Dealer (New): Pippen Motor Company

1st Runner-Up: Elliot Dodge, 2nd Runner-Up: Excel Ford

Auto Dealer (Pre-Owned): Pippen Motor Company

1st Runner-Up: Excel Ford, 2nd Runner-Up: Elliot Dodge

Auto Parts Store: NAPA Auto Parts

1st Runner-Up: O'Reilly Auto Parts, 2nd Runner-Up: ABC Auto

Best Produce: HEB

1st Runner-Up: Wal-Mart, 2nd Runner-Up: Brookshire Brothers

Best Meat Selection: HEB

1st Runner-Up: Panola Processing, 2nd Runner-Up: BRK Meats

Boutique: Revival Threads

1st Runner-Up: Kimberly's Kreations, 2nd Runner-Up: Dazzle's Collectables & Accessories

Bridal Store: Beauty Sense by Patricia

1st Runner-Up: Dazzle's Collectables & Accessories, 2nd Runner-Up: Hobby Horse

Children's Clothing: Kimberly's Kreations

1st Runner-Up: Revival Threads, 2nd Runner-Up: Hobby Horse

Drug Store: CVS Pharmacy

1st Runner-Up: Brookshire Brothers Pharmacy, 2nd Runner-Up: Wal-Mart

Florist: Carthage Flower Shop

1st Runner-Up: The Popcorn Place, 2nd Runner-Up: The Violet Shop

Formal Wear: Beauty Sense by Patricia

1st Runner-Up: Dazzle's Collectables & Accessories, 2nd Runner-Up: Revival Threads

Furniture Store: Carthage Furniture

1st Runner-Up: Bauer Furniture, 2nd Runner-Up: Ivan Smith Furniture

Gift Store: Dazzle's Collectables & Accessories

1st Runner-Up: Hobby Horse, 2nd Runner-Up: Revival Threads

Gun Shop: Wings & Whitetails

1st Runner-Up: Lone Star Outfitters, 2nd Runner-Up: Ben's Pawn Shop

Hardware Store: Cain True Value Hardware

1st Runner-Up: Ace Hardware, 2nd Runner-Up: Carthage Hardware

Health Food: Ruth's Health Foods

1st Runner-Up: HEB, 2nd Runner-Up: Bobbie's Health Foods

Jewelry: Steptoe's Jewelry

1st Runner-Up: Carthage Jewelry, 2nd Runner-Up: Revival Threads

Men's Clothing: Beall's

1st Runner-Up: Wal-Mart, 2nd Runner-Up: Factory Connection

Nursery: Fairplay Nursery

1st Runner-Up: River Hill Nursery, 2nd Runner-Up: Carthage Ag & Vet Supply

Sporting Goods: Wings & Whitetails

1st Runner-Up: Hibbett Sports, 2nd Runner-Up: Wal-Mart

Supermarket: HEB

1st Runner-Up: Wal-Mart, 2nd Runner-Up: Brookshire Brothers

Women's Clothing: Revival Threads

1st Runner-Up: Beall's, 2nd Runner-Up: Chicken Row Market

Service & Repair

Automotive Service/Repair: David's Auto Repair

1st Runner-Up: Pippen Motor Company, 2nd Runner-Up: Carthage Service Center

ATV/Motorcycle Service & Repair: Matt Shows

1st Runner-Up: Anderson Tractor Sales, 2nd Runner-Up: Carthage Service Center

Auto Body Repair: Monroe Brothers Paint & Body

1st Runner-Up: Kelly's Collision Center, 2nd Runner-Up: Davis Brothers Collision Center

Bail Bonds: Graves Bail Bonds

1st Runner-Up: Hubert Owens Bail Bonds, 2nd Runner-Up: Fast Action Bail Bonds

Bank: First State Bank & Trust

1st Runner-Up: Panola National Bank, 2nd Runner-Up: East Texas Professional Credit Union

Car Wash (Full-Service): Plaisance Tire & Detail

1st Runner-Up: Get It Right Auto Detailing, 2nd Runner-Up: 903 Detail

Dry Cleaners: LaGrone Dry Cleaners

1st Runner-Up: Porter's Fine Dry Cleaning, 2nd Runner-Up: TLC Cleaners

Funeral Home: Hawthorn Funeral Home

1st Runner-Up: Jimerson-Lipsey Funeral Home, 2nd Runner-Up: Black's Funeral Home

Heating/AC Company: Hal's Air Conditioning

1st Runner-Up: LaGrone Air Conditioning, 2nd Runner-Up: A/C Mechanical

Home Builder: Penner Construction

1st Runner-Up: Schumacher Construction, 2nd Runner-Up: Green Builders

Hotel: Holiday Inn Express

1st Runner-Up: Comfort Inn, 2nd Runner-Up: Super 8 Motel

Insurance Company: Red Oak Insurance

1st Runner-Up: Tate Barber/State Farm, 2nd Runner-Up: Patsy Meck/State Farm

Investment Firm: Edward Jones

1st Runner-Up: Drew Nixon, 2nd Runner-Up: Primerica

Law Firm: Mike Parker

1st Runner-Up: Bobby Phillips, 2nd Runner-Up: Underwood Law Firm

Lawn Care Service: Lenox Services

1st Runner-Up: Y-Knot Landscape, 2nd Runner-Up: Travis Lawn Care

Mortgage Company: First State Bank & Trust

1st Runner-Up: East Texas Professional Credit Union, 2nd Runner-Up: Panola National Bank

Oil Change: Auto Lube Express

1st Runner-Up: Kwik Kar Lube, 2nd Runner-Up: Pippen Motor Company

Pet Grooming: Tops N Tails Dog Salon

1st Runner-Up: Pretty Paws Grooming & Boarding, 2nd Runner-Up: Kristi's Critter Care

Place of Worship: First Baptist Church of Carthage

1st Runner-Up: Still Waters Cowboy Church, 2nd Runner-Up: First United Methodist Church of Carthage

Plumbing Company: Whitaker Plumbing

1st Runner-Up: Panola County Plumbing, 2nd Runner-Up: Abernathy Plumbing

Real Estate Company: Scarborough Realty Group

1st Runner-Up: Hometown Realty, 2nd Runner-Up: Coldwell Banker

Roofing Company: OnPoint Roofing

1st Runner-Up: Landtroop Roofing, 2nd Runner-Up: A-1 Roofing

Small Engine Repair: Reeves Motor Sales

1st Runner-Up: David Hodges, 2nd Runner-Up: Monroe Brothers Paint & Body Shop

Storage Service: Carthage Self Storage

1st Runner-Up: Panola Self Storage, 2nd Runner-Up: Pitts Storage

Title Company: Carthage Title Company

1st Runner-Up: East Texas Title Company, 2nd Runner-Up: Panola County Abstract & Title

Tire Repair: Gateway Tire

1st Runner-Up: Carthage Service Center, 2nd Runner-Up: Carthage Discount Tire

Tractor/Farm Equipment: Anderson Tractor Sales

1st Runner-Up: Tractor Supply, 2nd Runner-Up: Hooper Feed & Farm Supply

Tree Service: Carlos' Tree Service

1st Runner-Up: Angel's Tree Service, 2nd Runner-Up: One Up Service

People & Personalities

Accountant: Drew Nixon

1st Runner-Up: James Wolfe, 2nd Runner-Up: Raymond Schieffer

Attorney: Mike Parker

1st Runner-Up: Bobby Phillips, 2nd Runner-Up: Robert Sherman

Automotive Sales Person: Garrett Harvey

1st Runner-Up: Jack McCurdy, 2nd Runner-Up: Keith McRae

Banker: Gene Giles

1st Runner-Up: Cody Cockerham, 2nd Runner-Up: Chris Smith

Chiropractor: Joe Hill

1st Runner-Up: Andries Chiropractic, 2nd Runner-Up: Glenn Hardman

City Employee: Brett Chandler

1st Runner-Up: Teresa Dennard, 2nd Runner-Up: Steve Williams

Coach: Scott Surratt

1st Runner-Up: Jeff Griffin, 2nd Runner-Up: Cherry Downs

College Professor: Chasity Klingler

1st Runner-Up: Roberta Collingsworth, 2nd Runner-Up: Cory Johnson

County Employee: Kevin Lake

1st Runner-Up: Dale LaGrone, 2nd Runner-Up: Joni Reed

Dentist: Carl Grant

1st Runner-Up: Johnny Majors, 2nd Runner-Up: Sid Fowler

Disk Jockey: Mark Bounds

1st Runner-Up: Garth LaGrone, 2nd Runner-Up: Wade Davis

Electrician: Hal's Air Conditioning

1st Runner-Up: Craig Electric, 2nd Runner-Up: Vernon Swope

EMT: Jonathan Hooker

1st Runner-Up: Tony Hight, 2nd Runner-Up: Jason Hinton

ER Physician: Dr. Vidyasagar Reddy

1st Runner-Up: Dr. Gerald Akpassa, 2nd Runner-Up: Dr. Donald Eakin

Firefighter: Randy Liedtke

1st Runner-Up: Tim Snow, 2nd Runner-Up: Gene Giles

General Physician: Dr. Adam Duran

1st Runner-Up: Dr. John Nielsen, 2nd Runner-Up: Dr. Suzzane Blake

Hair Stylist: Helen Jones

1st Runner-Up: Rachel Davis, 2nd Runner-Up: Emma Smith

Insurance Agent: Matt Pittman

1st Runner-Up: Tate Barber, 2nd Runner-Up: Patsy Meck

Investment Broker: Buffy Elliott

1st Runner-Up: Tom Goodson, 2nd Runner-Up: Drew Nixon

Law Enforcement Officer: Kevin Lake

1st Runner-Up: Brack LaGrone, 2nd Runner-Up: Bryan Murff

Mortgage Lender: Sonya Brasher

1st Runner-Up: Gene Giles, 2nd Runner-Up: Cody Cockerham

Musician: Paula Sepaugh

1st Runner-Up: Don Hayes, 2nd Runner-Up: Dwaine Hubbard

News Reporter: Meredith Shamburger

1st Runner-Up: Blake Holland, 2nd Runner-Up: Stella Wieser

Nurse: Jodi Barton

1st Runner-Up: Jamie Tutt, 2nd Runner-Up: Janet Ritter

Optometrist: Dr. Dennis Golden

1st Runner-Up: Dr. Ben Donald

Personal Trainer: Quantaus Kelly

1st Runner-Up: Tamie Birdwell, 2nd Runner-Up: Bob Hester

Photographer: Courtney Ritter

1st Runner-Up: Shelby Soape, 2nd Runner-Up: Kimberly Maxey

Plumber: Joey Abernathy

1st Runner-Up: Mark Abernathy, 2nd Runner-Up: Cody Whitaker

Public Official: Kevin Lake

1st Runner-Up: Terry Bailey, 2nd Runner-Up: Lynn Vincent

Radio Personality: Mark Bounds

1st Runner-Up: Jerry Hanszen, 2nd Runner-Up: Elaine Etheridge

Realtor: Travis Penner

1st Runner-Up: Theresa Hull, 2nd Runner-Up: Alan Scarborough

Teacher (Elementary): Jessica Alexander

1st Runner-Up: Evelyn Wedgeworth, 2nd Runner-Up: Brooke Kneipp

Teacher (Junior High): Shannon Royce

1st Runner-Up: Donna Kushner, 2nd Runner-Up: Sherry Brewster

Teacher (High School): Josh King

1st Runner-Up: Shelice Reyes, 2nd Runner-Up: Kim Horton

Veterinarian: Dr. Jeff Travis

1st Runner-Up: Dr. Dean Yates, 2nd Runner-Up: Dr. Josh Tiller

Volunteer Firefighter: Don Clinton

1st Runner-Up: Gene Giles, 2nd Runner-Up: Carl Anderson

Personal Care

Barber: Frank Miller

1st Runner-Up: Clint Stephenson, 2nd Runner-Up: Ivan Luna

Beauty Salon: The Cutting Edge

1st Runner-Up: The Village Salon, 2nd Runner-Up: Simply Beautiful

Spa: Nail Studio & Spa

1st Runner-Up: The Village Salon, 2nd Runner-Up: Massage by Victoria

Tanning Salon: Endless Summer

1st Runner-Up: Carthage Karate Hot Tan Fitness Center, 2nd Runner-Up: All Hours Fitness

Manicure/Pedicure: Nail Studio & Spa

1st Runner-Up: Solar Nails, 2nd Runner-Up: Amber Smith

Women's Haircut: Helen Jones

1st Runner-Up: Rachel Davis, 2nd Runner-Up: Karen Peterson

Workout/Gym: All Hours Fitness

1st Runner-Up: NeuFit, 2nd Runner-Up: Core Fitness

Dining

Home Cooking: Circle M Café

1st Runner-Up: Main Street Café, 2nd Runner-Up: Rafter W Café

BBQ: Chuck's Country Smokehouse

1st Runner-Up: Rafter W Café, 2nd Runner-Up: Smokin Aces BBQ

Bakery: Cakes by Carrie

1st Runner-Up: 3 Ovens Cakery, 2nd Runner-Up: Brookshire Brothers

Breakfast: Main Street Café

1st Runner-Up: Denny's, 2nd Runner-Up: Bulldawg Cafe

Burgers: Circle M Café

1st Runner-Up: Main Street Café, 2nd Runner-Up: Whataburger

Chicken Fried Steak: Circle M Café

1st Runner-Up: Main Street Café, 2nd Runner-Up: Rafter W Café

Chicken Wings: Pizza Hut

1st Runner-Up: Milanos, 2nd Runner-Up: Chicken Express

Coffee Shop: The Master's Blend

1st Runner-Up: Main Street Café, 2nd Runner-Up: McDonald's

Dining Experience: The Texas Tea Room

1st Runner-Up: Jalapeño Tree, 2nd Runner-Up: Rancho Grande

Doughnuts: Donut Deluxe

1st Runner-Up: Super Donut, 2nd Runner-Up: The Doughnut Shop

Fried Chicken: Chicken Express

1st Runner-Up: Brookshire Brothers, 2nd Runner-Up: Church's Chicken

Italian Food/Pizza: Milano's Pizza

1st Runner-Up: Tuscany's Italian Restaurant, 2nd Runner-Up: Kountry Fresh Pizza

Mexican Food: Jalapeño Tree

1st Runner-Up: Rancho Grande, 2nd Runner-Up: El Cocinero Mexican Café

Sandwich: Subway

1st Runner-Up: The Texas Tea Room, 2nd Runner-Up: The Master's Blend

Medical & Health

Assisted Living: Winkler Place

1st Runner-Up: Briarcliff Skilled Nursing, 2nd Runner-Up: Marion Place

Home Health: Texas Home Health

1st Runner-Up: Jordan Home Health, 2nd Runner-Up: Heartsway Hospice

Hospice: Heartsway Hospice

1st Runner-Up: Texas Home Health, 2nd Runner-Up: Heart to Heart Hospice

Medical Clinic: Extended Hours Clinic at UT Health Carthage

1st Runner-Up: UT Health Carthage, 2nd Runner-Up: Dr. Adam Duran

Nursing Home: Briarcliff Skilled Nursing

1st Runner-Up: Panola County Nursing and Rehabilitation, 2nd Runner-Up: Carthage Healthcare Center

Retirement Community: Winkler Place

1st Runner-Up: Panola Senior Apartments, 2nd Runner-Up: Briarcliff Skilled Nursing

Kids

Birthday Cakes: Cakes by Carrie

1st Runner-Up: 3 Ovens Bakery, 2nd Runner-Up: Wal-Mart

Day Care: Peppermint Fence

1st Runner-Up: Nana's Playhouse, 2nd Runner-Up: Kid's Journey

Kid's Haircut: Helen Jones

1st Runner-Up: Rachel Davis, 2nd Runner-Up: Pam Harvey

Cheer Lessons: Legacy Tumble & Cheer

1st Runner-Up: Extreme Tumble & Cheer, 2nd Runner-Up: Rowe Performing Arts

Dance Lessons: Rowe Performing Arts

1st Runner-Up: Legacy Tumble, 2nd Runner-Up: Extreme Tumble & Cheer

Elementary School: Carthage Primary School

1st Runner-Up: Beckville Sunset Elementary School, 2nd Runner-Up: Libby Elementary School

Junior High School: Carthage Junior High School

1st Runner-Up: Beckville Junior High School, 2nd Runner-Up: Gary ISD

High School: Carthage High School

1st Runner-Up: Beckville High School, 2nd Runner-Up: Gary High School

You-Name-It

This section gave readers a chance to name their own category and pick a winner.

Feed & Fertilizer: Troy Jones, T&C Feed and Fertilizer

Ice Cream: Sunflower Mercantile